wtorek, 12 lutego 2013

-25º C, wiatr i snieg czyli wyprawa do Moskwy! cz. 2

Teatr Bolszoj (ros. Большой театр), Balet Bolszoj i Opera Bolszoj należą do najstarszych i największych na świecie. Kilka razy płonął, a  w obecnej postaci jest od 1856 r. Oczywiście, wejść do środka nie można:/ Wyczytałam, że w środku mieści się widownia z parterem i pięcioma kondygnacjami lóż, które mogą pomieścić nawet 2500 widzów. 

 Prawie codziennie są wystawiane różne spektakle czy opery  a i tak zawsze jest pełna widownia. Jednym z wielu moich marzeń jest obejrzenie baletu “Jeziora Łabędzie” w tym teatrze, także zaszliśmy do kasy biletowej. Bilety wyprzedane do kwietnia 2013 (był styczeń) a ich cena waha się od 1900rub (ok. 190zł) do 34000rub (ok. 3.400zł). 


Niestety nie moje zdjęcie, ale bardzo dobrze oddaje wyniosłość Teatru Balszoj.

W teatrze na stałe jest zatrudnionych 700 os od m.in. wykonywania baletek, kostiumów, rekwizytów teatralnych. Ciekawostka jest natomiast rywalizacja między baletnicami. Wystąpienie w ten teatrze jest w Rosji i podejrzewam na świecie tak prestiżowe że baletnica są zdolne nawet wsypać koleżankom szkło do baletek, aby te nie mogły zatańczyć. Polecam obejrzeć rosyjski film "Mój tata Barysznikow", pokazuje realia teatru i  Rosji w latach 80tych. 


Na tym zdjęciu widać grupę strajkujących Rosjan... z tego co pamiętam chcieli założyć własną partie polityczną.


Ratusz na Placu Czerwonym z 1883 r w rosyjskim stylu narodowym. Mieści się tam  z ponad  4mln eksponatów dokumentujących  powstanie  i rozwój państwa rosyjskiego Muzeum Historyczne.



Plac Czerwony ma długość 500 m. i dawno temu używany było jako targowisko, teraz jest to miejsce do oficjalnych defilad. 

Obok placu znajduje się Mauzoleum Lenina, najczęściej zamknięte, a jak otwarte to kolejka jest przez cały plac. Można tam zobaczyć zabalsamowane zwłoki Lenina (zm. 1924 r) -wbrew jego woli. Utrzymaniem mumii zajmuje się specjalne laboratoriom. Krążą jednak plotki, że to tylko woskowa laka a prawdziwe ciało jest pogrzebane. 

Sobór Wasyla Błogosławionego wzniesiona w 1552 r. na polecanie Iwana Groźnego. Zgodnie z legendą, wyczytaną na tablicy przed Soborem, Car był tak zadowolony w wyników pracy architekta że kazał go oślepić, aby nigdzie już nie powstała piękniejsza budowla. 

Tak naprawdę ta budowla składa się z ośmiu mniejszych oddzielnych cerkwi.
Początkowo wszystkie cebulaste kopuły były złote a świątynia biała.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz